By 26 kwietnia 2017

W dniu 25 kwietnia w siedzibach miast wojewódzkich OIRP w całej Polsce, w tym również w Szczecinie, odbył się etap okręgowy II edycji Ogólnopolskiej Akademii-Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów, realizowanej przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2016/17.

Celem Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie jest wszechstronne działanie na rzecz poszerzenia i pogłębiania wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, jak również kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej.

Do etapu okręgowego przystąpili laureaci eliminacji szkolnych, stanowiących I etap konkursu i składających się z części pisemnej, tj. testu zawierającego zadania zamknięte, oraz części ustnej- wypowiedzi przed Komisją Szkolną.

Podczas etapu okręgowego uczestnicy musieli również zmierzyć się z częścią pisemną i ustną, podczas której oceniano zarówno treść wypowiedzi, jak i jej wykonanie (przykładowo dykcję oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego ze słuchaczami).

Do etapu centralnego z naszego województwa zakwalifikowali się:

1. w części odnoszącej się do szkół podstawowych:
  2. I miejsce – Julia Janicka – Szkoła Podstawowa w Kopnicy
  3. II miejsce – Bartosz Bęben – Szkoła Podstawowa im. prof. W. Grochowskiego Kliniska Wielkie
  4. III miejsce – Maciej Mazan – Szkoła Podstawowa im. prof. W. Grochowskiego Kliniska Wielkie
  5. w części odnoszącej się do szkół gimnazjalnych:
  6. I miejsce – Natan Adamów – Gimnazjum im. Orła Białego Węgorzyno
  7. II miejsce – Szymon Górny – Katolickie Gimnazjum Koszalin
  8. III miejsce – Zuzanna Maciejewska – ZSO nr 2 w Szczecinie

W skład Komitetu Okręgowego Akademii wchodzili radcowie prawni z naszej Izby r. pr. Agnieszka Garbarczyk oraz r. pr. Paweł Mikołajczyk, który jako koordynator zajmował się również organizacyjną stroną tego wydarzenia za co w imieniu Rady składamy serdeczne podziękowania.

Centralny, finałowy etap odbędzie się w dniach 15 maja (dla szkół podstawowych) i 16 maja (dla gimnazjów) w Warszawie. Uczestnicy wygłoszą ustne wypowiedzi przed Komisją Centralną Akademii- Konkursu. Laureatami konkursu zostanie 3 uczestników, którzy osiągną najlepszy wynik.

Trzymamy kciuki za reprezentantów naszego województwa.