Lekcja prawa w szkołach

Projekt  „Lekcje prawa w szkołach” po raz kolejny wystartował w roku szkolnym 2018/2019.  Zajęcia odbywają się raz w miesiącu od października do maja w szkołach średnich  – a więc w obecnej edycji od października 2018 do maja 2019.  W miesiącu czerwcu 2019 młodzież otrzyma certyfikaty.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w szczególności w klasach o profilu prawnym, społecznym, dziennikarskim lub innym podobnym. Uczniowie szkół, które przystąpią do udziału w projekcie w bieżącym roku szkolnym  będą mieli okazję uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez radców prawnych i aplikantów radcowskich, podczas których prezentowane będą wybrane zagadnienia m.in. z zakresu prawa konstytucyjnego, cywilnego, gospodarczego, rodzinnego i karnego.

Zgodnie z założeniami projektu, w roku szkolnym 2018/2019, zajęcia lekcyjne dla uczniów każdej z klas uczestniczących w projekcie  odbywają się co najmniej jeden raz w miesiącu w okresie od października 2018  do maja 2019   roku.  Dokładne terminy i godziny zajęć, tematy poszczególnych zajęć lekcyjnych oraz forma, w jakiej będą prowadzone zajęcia (wykład, dyskusja, ćwiczenia, etc.) są każdorazowo ustalane i omawiane bezpośrednio między wskazanym przez szkołę wychowawcą/nauczycielem danej klasy i prowadzącym zajęcia dla uczniów tej klasy radcą prawnym lub aplikantem radcowskim. Każda z zaproszonych szkół może zgłosić do udziału w projekcie jedną lub dwie klasy.

Nadto każdy prowadzący może dodatkowo zorganizować wyjście danej klasy do sądu.

Katarzyna Borzęcka

Koordynator Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie do realizacji projektu „Lekcje prawa w szkołach”