„Kim jest radca prawny i mediator, i w jakich sytuacjach warto skorzystać z ich wiedzy i pomocy? Czy mediacja może być sposobem rozwiązania konfliktu?
To tylko część pytań i problemów, które były omawiane w czwartek 24 października br., w ramach cyklu „Poznaj sąd i mediację”.
Spotkanie pod hasłem „Cyberstalking i stalking – kiedy naruszana jest nasza prywatność?” zostało zorganizowane przez Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie oraz działający w strukturach Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie – Ośrodek Mediacji.
Wizyta w sądzie rozpoczęła się od zwiedzania sądowego gmachu, pokoju przesłuchań tzw. „blue room”, zapoznania z zadaniami i funkcjonowaniem biura obsługi interesanta, biura podawczego, czytelni akt. W dalszej części spotkania uczniowie przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje omawiające zjawiska cyberstalkingu oraz hejtu. Sędzia Marek Dalidowicz przedstawił młodzieży konsekwencje jakie wiążą się z czynami określanymi jako hejt i stalking oraz jaką odpowiedzialność może ponieść sprawca przestępstw popełnionych na tym tle. Z dużym zainteresowaniem spotkały się wystąpienia i informacje przekazane uczniom przez kom. Ewelinę Brzezińską oraz kom. Krzysztofa Ardowskiego ze szczecińskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. To praktycy, których codzienna praca skierowana na wykrywanie i zwalczanie szerokorozumianej cyberprzestępczości potwierdza, że nikt i nic w Internecie nie pozostaje anonimowe. Radcowie prawni i mediatorzy Anna Myśko i Piotr Puchalski przybliżyli z kolei specyfikę zawodu radcy prawnego oraz możliwości jakie stwarza mediacja w rozwiązywaniu sporów.
Tematyka spotkania wpisywała się zarówno w obchodzony w październiku Międzynarodowy Tydzień Mediacji jak również w Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2024.