Skip to main content
search
0

Relacja z konferencji „Różne zwierzęta, różna ochrona? O sytuacji prawnej zwierząt” z dnia 25 listopada 2017 r.

27456
By 29 listopada 2017

Koleżanki i Koledzy,
gorąco zachęcamy do zapoznania się z relacją kol. Agaty Moleskiej z konferencji pt. „Różne zwierzęta, różna ochrona? O sytuacji prawnej zwierząt”, która odbyła się w dniu 25 listopada w siedzibie ORA w Warszawie.

W dniu 25 listopada 2017 r. jako reprezentant naszej Izby uczestniczyłam w konferencji pt. „Różne zwierzęta, różna ochrona? O sytuacji prawnej zwierząt”, która odbyła się w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Na konferencji poruszano tematykę sytuacji prawnej zwierząt z rozróżnieniem zwierząt domowych, gospodarskich, niebezpiecznych, dzikich czy zwierząt wykorzystywanych w badaniach naukowych. Konferencja miała charakter ramowy- począwszy od zagadnień podstawowych, takich jak kwestia skutków ustawowej dereifikacji zwierząt (czyli prawnego pozbawienia zwierząt statusu rzeczy i przyznania im pewnej quasi – podmiotowości prawnej), poprzez szczegółowe zagadnienia określenia statusu prawnego kotów wolno żyjących czy skuteczności administracyjnej kary czasowego odebrania zwierzęcia jako sankcji za znęcanie się nad zwierzęciem.

Szczególną Państwa uwagę chciałabym przy tym zwrócić na szeroko komentowany wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2016 r. sygn. akt: II KK 281/16 – pierwszy, przełomowy wyrok w sprawie karpi hodowlanych, przydający tym zwierzętom prawo do odczuwania cierpienia. Powyższy wyrok określił wprost, że przechowywanie żywych karpi podczas ich sprzedaży w ażurowych skrzynkach bez wody a następnie wydawanie ich klientom w zwykłych foliowych reklamówkach stanowi przestępstwo znęcania się nad tymi zwierzętami.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem a jej uczestnikami, oprócz reprezentantów różnych zawodów prawniczych, byli także miłośnicy zwierząt oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się prawami zwierząt. Prelegenci oraz goście przybyli na to wydarzenie z całej Polski.

Ochrona prawna zwierząt nie powinna ograniczać się jedynie do ingerencji tam, gdy zwierzętom dzieje się krzywda, ale winna także obejmować zapewnienie zwierzętom należytych warunków egzystencjalnych na co dzień. Jako prawnicy mamy realne narzędzia do pomocy zwierzętom, one zaś z pewnością potrzebują swoich pełnomocników- taka myśl przewodnia zakończyła burzliwe obrady.
Pozostawiając Państwa z tą myślą zachęcam serdecznie do angażowania się w pomoc na rzecz naszych „braci mniejszych”.

Z poważaniem,
Agata Moleska
Radca prawny/ członek OIRP Szczecin

Close Menu