Relacja ze spotkania skarbników i głównych księgowych OIRP

W dniach od piątego do siódmego października odbyło się w Białymstoku spotkanie skarbników oraz głównych księgowych Okręgowych Izb Radców Prawnych. Spotkanie zorganizowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Białymstoku. Izbę szczecińską reprezentował skarbnik Rady mec. Adam Jędrzejewski oraz pracownicy biura rachunkowego Dynamika w Szczecinie. Spotkanie od strony merytorycznej poświęcone było prowadzeniu przez Izby działalności gospodarczej oraz opodatkowania tej działalności podatkiem od towarów i usług. Zajęcia merytoryczne zeszły na dalszy plan wobec dyskusji na temat działań Ministerstwa Sprawiedliwości w kontekście procesu organizowania i finansowania aplikacji radcowskiej. Skarbnicy w toku dyskusji dostrzegli zagrożenie jakie niesie dalsze obniżanie opłaty za aplikację dla jakości jej realizowania, w szczególności w odniesieniu do mniejszych izb, w których ogólna liczba aplikantów nie przekracza 100 osób. W przeliczeniu na aplikanta koszty jej organizacji są w mniejszych izbach istotnie wyższe, co ministerstwo również prezentuje w swoich analizach. Ministerstwo zdaje się nie dostrzegać różnic pomiędzy izbami organizującymi szkolenie dla kilkudziesięciu osób oraz takimi, które mają do dyspozycji środki pochodzące od kilkuset kandydatów do zawodu radcy prawnego. Resort sprawiedliwości dokonując uśrednień kosztów w przeliczeniu na aplikanta wyciąga błędne wnioski, które prowadzą do konstatacji, iż prowadzenie aplikacji w mniejszych izbach, blisko miejsca zamieszkania aplikanta jest nieefektywne finansowo. W toku rozmów wyrażono obawę, że działania te mogą zmierzać do pozbawienia izb możliwości organizacji szkolenia lub też stworzenia alternatywnych (przy czym z założenia tańszych) form edukacji pozwalających na zdobycie kwalifikacji pozwalających na wykonywanie zawodu radcy prawnego. Taka konkurencja, np. z kursami uniwersyteckimi, może z jednej strony doprowadzić do zmniejszenia liczby aplikantów, a z drugiej strony skutkować jeszcze większym udziałem zajęć teoretycznych kosztem praktycznego przygotowania do wykonywania zawodu. Zdaniem skarbników ten kierunek postępowania nie może zostać pozytywnie oceniony.

Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na maj 2018 roku, a jego gospodarzem będzie Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku.

r.pr. Adam Jędrzejewski
skarbnik Rady OIRP w Szczecinie