Skip to main content
search
0

Uruchamiamy wyszukiwarkę radców prawnych

398
By 4 czerwca 2012,

Samorząd radców prawnych pracuje nad wyszukiwarką kancelarii radców prawnych. Nie może Ciebie tam zabraknąć!

Już niedługo uruchomiona zostanie wyszukiwarka kancelarii radców prawnych. Realizowany obecnie krajowy projekt „Wyszukiwarka radców prawnych” odpowiada na to zapotrzebowanie i jest jednym z istotnych przedsięwzięć w roku jubileuszu 30-lecia samorządu radców prawnych. Celem projektu jest przygotowanie i udostępnienie portalu informacyjnego i wyszukiwawczego, mającego charakter oficjalnego rejestru członków samorządu radcowskiego, z narzędziami wyszukiwania.

Dane radców prawnych, aplikantów radcowskich i prawników zagranicznych będą pochodzić bezpośrednio z dziewiętnastu okręgowych izb radców prawnych, prowadzących listy członkówsamorządu. W wyszukiwawczej części portalu znajdą się: wyszukiwarka radców prawnych z wizytówkami personalnymi, lista radców prawnych, lista aplikantów radcowskich oraz lista prawników zagranicznych.

Wyszukiwarka dostarczy narzędzi wyszukiwania wykonujących zawód radców prawnych według kryteriów ustalanych przez użytkownika. Zastosowane rozwiązania stwarzają możliwość wyszukiwania radców prawnych nie tylko według danych osobowych, ale także według kryteriów zawężających i precyzujących zapytanie. Zakres kryteriów został zsynchronizowany z modelem obowiązującym w obecnie tworzonym europejskim portalu wyszukiwania prawników w ramach projektu CCBE, w którym uczestniczy samorząd radcowski. Do nowego portalu krajowego będzie można także przejść bezpośrednio z portalu europejskiego.

Ważnym aspektem projektu wyszukiwarki jest pozyskiwanie danych zasilających bazy portalu wyszukiwawczego. Po raz pierwszy w działalności samorządu zdecydowano się na model bezpośredniego wykorzystania danych przetwarzanych w OIRP, bez ich ponownego wprowadzania na potrzeby wyszukiwarki. Oznacza to realne połączenie izb okręgowych w system sieciowy oraz wykorzystanie wszystkich zalet takiej organizacji przepływu danych – w tym zwłaszcza zachowanie poprawności, aktualności i kompletności danych, a także minimalizację nakładów czasu i pracy wymaganych do sprawnego funkcjonowania portalu. Pozwoli to także członkom samorządu na bieżącą weryfikację własnych danych dostępnych w wyszukiwarce i na listach członkowskich.

W najnowszym numerze miesięcznika „Radca Prawny” znajdziecie państwo druk „wniosku o zamieszczenie danych w wyszukiwarkach OIRP, KIRP, Europejskiej Wyszukiwarce Prawników”. Poniżej umieszczamy elektroniczną wersję wniosku.

Wniosek str. 1

Wniosek str. 2

Close Menu