Sieć Ośrodków Mediacji Radców Prawnych już pracuje

Dla radców prawnych budujących  ogólnopolską sieć ośrodków mediacji  bieżący rok rozpoczął się pracowicie. W dniach 26-28 stycznia br. w Radomiu odbyło się ogólnopolskie szkoleniowo-robocze spotkanie przedstawicieli Ośrodków Mediacji działających przy Okręgowych Izbach Radców Prawnych. Przypomnijmy, że 16 października 2017 r. zawiązana została ogólnopolska sieć Ośrodków Mediacji Radców Prawnych (OMPR). Sieć tworzy 19 ośrodków powołanych przez poszczególne OIRP, w których zrzeszonych jest aktualnie 277 radców prawnych z uprawnieniami mediatorów. Dzięki temu radcy prawni stali się środowiskiem zdolnym zaoferować pomoc i usługi w mediacji, w zasadzie w całym kraju.

Dwudniowe spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń a także omówienie bieżących problemów w działalności ośrodków. Przedstawiono wyniki prac grup roboczych dotyczących wypracowania wspólnych standardów dokumentacji w mediacji prowadzonej przez ośrodki, szkoleń specjalizacyjnych dla radców mediatorów, budowania wizerunku sieci i marki a także promocji zawodu radcy prawnego. Wspólnie wyznaczono i przyjęto dalsze cele i harmonogram prac na 2018 rok.

Część spotkania przeznaczona została na szkolenia warsztatowe, które przeprowadzone zostało przez mediatora i superwizora Konrada Sobczyka  oraz psychoterapeutę i trenera pracy z grupami Roberta Palusińskiego. Szkolenia zostały poświęcone niezbędnym nie tylko w pracy mediatora ale i prawnika, a często niedocenianym  tzw. umiejętnościom miękkim. Uczestnicy mogli zapoznać się z teorią i działaniem schematu pytań docierania do interesów i potrzeb adwersarza, metodami odróżniania stanowisk od interesów, technikami uruchomienia potencjału stron w procesie przekładania interesów na rozwiązania, koncepcją dynamiki rangi przywileju jako przyczyny konfliktu oraz przeszkody w efektywnej komunikacji oraz mediacji.

W spotkaniu uczestniczył także Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych mecenas Maciej Bobrowicz, który poprowadził zajęcia w zakresie modelu wdrożenia mediacji do współpracy z sądami oraz przedstawił i omówił perspektywy rozwoju mediacji w polskim systemie prawnym na bazie prac prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz podmioty współpracujące w zakresie szerszego wprowadzania pozasądowych metod rozwiązywania sporów i konfliktów.

r.pr. Piotr Puchalski
Wiceprzewodniczący Ośrodka Mediacji przy OIRP w Szczecinie