Skip to main content
search
0

Niebieski Parasol – 14-19 września 2015r.

8926
By 28 września 2015,

Pragnę podziękować wszystkim radcom prawnym oraz aplikantom, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję Niebieski Parasol i służyli pomocą przy jej zorganizowaniu. Udział naszej Izby w inicjatywie Bezpłatnych Porad Prawnych po raz kolejny przyczynił się do jej sukcesu i tym samym wpisał się w pozytywny wizerunek OIRP w Szczecinie.

W tym roku, świadczenie pomocy prawnej odbywało się w wyznaczonych kancelariach radców prawnych oraz w siedzibie OIRP w Szczecinie. Z pomocą lokalnych władz, mieliśmy możliwość udzielania porad prawnych również w Urzędzie Miasta Szczecin, Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, Urzędzie Miejskim w Pyrzycach oraz Urzędzie Gminy w Kołbaskowie. Ponadto z pomocą naszego kolegi radcy prawnego Pawła Majewskiego w tym roku po raz pierwszy Niebieski Parasol miał miejsce również w Berlinie.

Do publicznej wiadomości nasza Izba przekazała informacje o tegorocznej inicjatywie, tj.: miejscach i dacie udzielania porad prawnych, z wskazaniem specjalizacji prawnych, co z założenia miało ułatwić uzyskanie pomocy prawnej. Przy współpracy z przedstawicielami lokalnych władz udało nam się nagłośnić akcję na obszarze całego województwa zachodniopomorskiego. Z inicjatywy naszej Izby na stronach internetowych sądów oraz urzędów zostały zamieszczone informacje o akcji Niebieski Parasol wraz z wykazem miejsc udzielania porad prawnych. Ponadto nasza Izba podjęła działania związane z nagłośnieniem akcji w lokalnych mediach. Od 9 września na kanale TVP O/Szczecin emitowany był spot informacyjny o akcji, z kolei w wydaniu weekendowym Kuriera Szczecińskiego został opublikowany wykaz miejsc świadczenia porad prawnych wraz z informacjami dot. OIRP w Szczecinie, w aspekcie podejmowanych inicjatyw, tj. Lekcje Prawa, czy też Ośrodek Mediacji. W toku tego tygodnia przedstawiciele naszej Izby uczestniczyli również w audycjach radiowych: Radio Szczecin, RMF Maxx, czy też lokalnych stacjach, które poświęcone były nie tylko akcji Niebieski Parasol ale także innym zagadnieniom związanych z OIRP w Szczecinie

Z porad skorzystało przeszło 400 osób. Najczęstszymi zagadnieniami poruszanymi podczas porad prawnych były tematyka z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, w tym rozwodów i alimentów, spadkowego, działu spadku i dziedziczenia, mieszkaniowego związanego z ochroną praw lokatorów obejmującego prawo eksmisyjne i kwestie związane z należnościami czynszowymi, a także prawo pracy. Zdarzały się sprawy gospodarcze oraz karne.

Tegoroczną inicjatywę objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a także lokalne władze: Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, a ze strony mediów TVP S.A. Oddział w Szczecinie oraz Kurier Szczeciński.

Ponownie dziękuję radcom prawnym i aplikantom, którzy czynnie uczestniczyli w akcji Niebieski Parasol i już teraz zapraszam wszystkich do udziału w kolejnych inicjatywach naszej Izby. W tym miejscu przypominam, iż wzorem roku poprzedniego planujemy kontynuację Lekcji Prawa w szczecińskich liceach, a już od października rozpoczynamy projekt Centrum Mediacji przy OIRP w Szczecinie.

Alicja Kujawa
Dziekan Rady OIRP w Szczecinie

 

Close Menu